tarih

KAHVE KÜLTÜRÜ

Kahve çekirdekleri kahve ağacından gelir. (Aslında yaprak dökmeyen tropikal bir çalıdır.) Kahve ağacında 30 m. Ye kadar büyüme potansiyeli vardır. Buna rağmen hasatta kolaylık sağlanması için boyları çok daha kısa tutulmaktadır. Yaprakları defne ağacı yağraklarına benzer ve çiçekleri yasemin gibidir. Bir kahve ağacından ortalama yıllık 454-227 gr kavrulmuş kahve elde edilir.

KAHVE AĞACI ÇEŞİTLERİ

Üç tür kahve ağacı çeşidi vardır. Robusta çekirdekleri; hastalığa dayanıklı, yüksek hasat veren üründen elde edilir. En iyisi en düşük yüksekliklerde elde edilir ve sert tadı vardır. Kafein oranı %2’dir. Arabica cinsinden daha fazla kiraza sahiptir. Bir ağaçtan yılda ortalama 900- 1350 gr. Yeşil kahve elde edilir. Bu tür Marketlerde satılan düşük kalitedeki kahvelerin elde edilmesinde kullanılır. Arabica çekirdekleri, tatlarının yavaş yetiştirilme yöntemi ile daha güzelleştiği 900-2000m. Yükseklikte yetiştirilir. Daha fazla arıtılmış aromaya ve ağırlığının %2’si oranında kafeine sahiptir.Zarif doğasından dolayı bir ağaçtan yılda sadece 454 – 680 gr. yeşil kahve ürün alınır. Özel kavurucuların aradığı kahve budur.Dünyadaki kahve üretiminin %75’i bu çekirdek türünden yapılır.Arabica ağaçları hastalığa, donmaya ve kuraklığa ve donmaya karşı çok hassastır. Toprağın iklimsel şartlarının uygun olması ve dikkatli işlenmeye ihtiyacı vardır.Liberica çok sert olan ve yüksekte üretilen ticari tür olarak
bilinir. Önemsiz ürüne sahip olan Afrika kahvesidir. Robusta türüne benzer.

KAHVE KİRAZLARI

Kahve çekirdekleri kahve kirazı diye tanımlanan meyvenin tohumlarıdır. Bu kirazlar dolgun ve kırmızı parlak renktedirler. Yediğimiz kirazlara benzerler. Fakat, bunların iki çekirdeği vardır ve meyve etleri daha azdır. Tek çekirdeği olan ve “peaberry”denen kirazlarda tek çekirdek vardır. Kahve kirazı biraz acı tadı olan ince bir zara sahiptir. Bu zarın altında üzüme benzeyen ve oldukça tatlı olan meyve vardır. Çekirdek,ince zar çizgisi ile örtülü parşömen tarafından korunmaktadır. Kahve çekirdeği, mavimsi yeşil renkte ve silverskin adında bir çizgi ile astarlanmıştır.

YETİŞTİRİLME BÖLGELERİ

Ağaçlar, Yengeç ve Oğlak Dönenceleri arasındaki bereketli yağmurlara, yılda ortalama 70 oF hava sıcaklığına ve don olmayan tropical bölgelerde yetişirler. Deniz seviyesinden 2000m. Ve daha yükseklerde yetişirler. Kahve ağacının tam kapasiteli ürün vermesi, ekildikten yaklaşık beş yıl sonra gerçekleşir.Daha sonra onbeş yıl boyunca tam kapasiteli ürün alınabilir. Kahve ağacı yetiştirilmesinde 27.7 oC civarında olması gereken hava sıcaklığı toprağın sıcaklığının belli bir sıcaklıkta olması gerektiği için oldukça zor bir iştir. Kahve ağacını çoğaltma işlemi de çok zordur. Kesilen parçanın kök tutması için çok yüksek ışık ve %90 nem oranına ihtiyacı vardır. Kök tutma işleme üç – dört ay sürmektedir.